Ak ste museli v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu zatvoriť prevádzku, nezúfajte. Pomôcť vám môže príspevok na kompenzáciu miezd.

 

Kto má nárok na príspevok?

 

O príspevok môže požiadať zamestnávateľ, ktorého zamestnanci nemôžu pracovať z dôvodu zatvorených prevádzok pre karanténne opatrenia. Ak má podnikateľ viacero prevádzok, pričom niektoré sú povinne zatvorené a iné môžu byť naďalej otvorené, na príspevok má nárok iba v prípade, ak aspoň polovica zamestnancov pracuje v povinne zatvorených prevádzkach. Nutné je pritom spočítať počet zamestnancov bez ohľadu na výšku úväzku (dohodári sa nezapočítavajú). Takisto si treba dať pozor na fakt, že zoznam zatvorených prevádzok sa k 30. marcu zmenil a zmeny pravdepodobne nastanú aj v budúcnosti. Zamestnávateľ aktuálne dokladuje nárok iba čestným prehlásením, v budúcnosti ale bude oprávnenosť nároku spätne štátnymi orgánmi skontrolovaná.

 

Ako požiadať o príspevok na kompenzáciu miezd?

 

Elektronickú žiadosť možno odoslať na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny od pondelka 6. apríla 2020 12:00 hod. Podnikatelia dostanú do 24 hodín potvrdenie o tom, že žiadosť bola úspešne zaregistrovaná. Akceptované dohody o príspevku bude úrad zasielať spätne od 14. apríla, po podpísaní dohody sa už nasledujúci deň môže začať s vyplácaním finančných prostriedkov. V ideálnom prípade tak spoločnosti dostanú peniaze 16. apríla.

 

Aká je výška príspevku?

 

Štát preplatí zamestnávateľovi 80 % hrubej mzdy zamestnanca. Maximálna výška príspevku je stanovená na 1 100 eur na jedného zamestnanca a maximálna suma všetkých príspevkov na jedného zamestnávateľa na 200 000 eur mesačne (tento limit sa pravdepodobne v blízkej budúcnosti navýši). Príspevok nie je možné žiadať na zamestnancov, ktorí sú na PN, OČR, dovolenke alebo pracujú v rámci režimu homeofficu. Príspevok je koncipovaný ako podpora na udržanie zamestnanosti, takže podmienkou je, aby so zamestnancom počas dvoch mesiacov po skončení poberania príspevku nebol ukončený pracovný pomer.

 

Netreba však zabudnúť, že zamestnávateľ je naďalej povinný platiť za zamestnanca všetky zákonom stanovené odvody. Výnimkou sú iba zamestnávatelia s poklesom tržieb o viac ako 40 %, ktorí môžu požiadať o odklad platieb odvodov na jún 2020.

 

Tento článok vychádza z legislatívy platnej ku 5.aprílu 2020. Všetky aktuálne a podrobné informácie o  podporných opatreniach štátu pre podnikateľské subjekty nájdete na internetových stránkach www.pomahameludom.skwww.neprepustaj.sk zriadených Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. Obrátiť sa môžete aj na novozriadené call centrum so 70 zamestnancami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *